, 60’lı yıllarda herhangi bir zamanda ABD’de bir banliyö sokağını aşağı indirmek için ortaya çıktıysanız, hiçbir sorunuz yok TV antenlerinin bir ormanını fark etmezsiniz. Air-a-air TV tek seçenek olduğunda, insanlar, bazen çatıdan uçan büyük oranların antenleriyle, sinyallerde yer almak için fantastik uzunluklara gittiler.

Yine de, açık olan açık antenler, 20. yüzyılın son üçte biri ortadan kayboldu, çünkü kablo tedarikçilerinin baskın olmasını ve talihsiz bir şekilde talihsiz bir şekilde tutulmasının yanı sıra sınırlı seçeneklerin yanı sıra kötü resepsiyonun yanı sıra bitkiye döküldü. Ancak, şimdi sizinki gibi ucuz platformlar kablo kesiciler gerçekten bir zamanlar kalınlığın, bu sefer, bu sefer bu sefer havanın üzerinde dijital programlamayı elde etmek için. Yeni antenlerin çoğu çirkin hale getirir, özellikle HDTV için tasarlandıkları performans veya tout ilan eder. TÜM Reklamcılık Saçma, Tabii ki, o zamandan beri şu anda, hemen hemen her TV anteni, klasik Yagi tasarımının bir türüdür. Bu antenin fiziği, antenin tam olarak nasıl icat ettiği hikayesi olduğu gibi büyüleyicidir.

“Uda kim?”

Shintaro Uda. Kaynak: IEEE Cincinnati Bölümü
Yagi Anten’in 1920’lerin başında, Sendai Japonya’daki Tohoku İmparatorluk Üniversitesi’ndeki Profesör Shintaro UDA Laboratuarında başlasın. Dr. UDA, VHF bandında çalışıyordu ve antenler daha yönlü hale getirmek için yöntemler arıyordu. Bir rezonans döngü anteni ile deney yaparken, antenin yakınındaki statik bir döngü koymanın, neredeyse döngü bir reflektör olarak hareket ediyormuş gibi, sinyali çok yönlü bir düzenden uzaklaştırma eğilimindeydiğini buldu.

Ortak HiDetsugu Yagi ile birlikte, UDA farklı yapılandırmalarla denenmiştir. Nihayetinde döngü anteninin basit bir dipolle değiştirdiler, ayrıca, ışınları daha fazla şekillendirmek için uzun bir bomda, yöneticileri aradıkları ekstra elemanları ekledi. Laboratuarlarının çatısına monte edilen 15 metrelik bir ahşap bomunda sekiz yönetici, UDA yanı sıra Yagi, 68 MHz’de 135 km’de bir mesafeden etkileşime girebildiler, o zamanki ortalama başarı yok.

HiDetsugu Yagi’nin yanı sıra “onun” anteni. Kaynak: fizik dünya.com
BULUŞUNLARI DUBBED “Dalga Projektör Yönlü Anteni”, antenin birinden sonra adlandırılacağı kaçınılmazdı. Tamamen Dr. Yagi’ye nasıl yatırılacağına tam olarak nasıl geçti? Yagi’nin Kısmı’ndaki birinin UDA’da Naiveté’in bir çizgi ile ilgili bir hikayesidir. Dr. UDA, Anten’deki ilk Japonca dil bildirilerini yayınladı, ancak bilinmeyen nedenlerden dolayı Dr. Yagi, hem Japon hem de Amerikan Patentlerinin yanı sıra, bir UDA’dan bahsetmeden Amerikan patentleri için kullandı. Japon patenti İngiltere’deki Marconi işine atandı, Amerikan patentleri RCA’ya gitti. UDA’dan bahsetmeden, Dr. Yagi’nin yanı sıra İngilizce konuşan dünyayı “Farklı Radyo Mühendisliği Konferanslarındaki” Anteni’yi tartışmak için, anten yavaşça “Yagi Anten” ya da “Yagi Dizisi” olarak sona erdi.

İronik olarak, hizmet içi rekabetin yanı sıra İmparatorluk Japonya’daki bir silo zihniyetinin yanı sıra, 1942’de Homegrown buluşu Japon ordusuna tanıttığı 1942 yılında Singapur Savaşı sırasında belirlenen bir İngiliz radarının yakalanmasıydı. Japon zeka memurları, “Yagi” hakkında bile düşünmedi, Japonca bir isim olmak için – sadece İngilizler tarafından yapılan bir kod sözcüğü olduğunu düşünüyordu.

Parazitler

Yagi-Uda anteninin baş özellikleri, yüksek kazançların yanı sıra yüksek yönlüdür. Her açlığın uzunluğunun, sinyalin dalga boyunun bir kısmının bir kısmına yakın olması gerektiğini, çoğunlukla 30 MHz’in üzerindeki daha yüksek frekanslar için pratik olmasıdır. Bu, daha uzun dalga boyları için kullanılamayacağını, ancak çok sayıda jambonun 20 m’dir ve büyük bir YAG’li 40 m grubunu çalıştırıyor.

Jambon bantları için bir Yagi. Besleme hattına, yedi müdürün yanı sıra tek bir reflektörle tahrikli yönü not edin. Kaynak: anten-theory.com
UDA’nın orijinal tasarımında olduğu gibi, bir Yagi, en az iki paraziter elementli kaplamaya paralel olan tek bir tahrikli elemandan oluşur. Çok az bir stil, tahrik edilen elemanın önündeki tek bir yönetmen yönünün yanı sıra, tahrikli yönün (radyo sinyalinin yönüne göre) “arkasında” olan tek bir reflektör yönüdür. Pratik bir antenin, birkaç yönetmene sahip olması muhtemeldir, daha fazla yönlülüğün yanı sıra, kazanç daha yüksek olan, en azından bir nokta kadar yüksek olur.

Bu, YAGIS özelliklerini sağlar – dik bir şekilde düzenlenmiş birkaç yönü olan yatay bir bom. Programın bazı varyasyonları var – bazı YAGI’lerin birkaç reflektöre sahip veya bir köşe reflektör düzenlemesi var. Bazı antenlerin yanı sıra, özellikle TV antenlerinin yanı sıra, parazitik hususlara, bomun dik olmaktan ziyade açılı olarak dönmüştür. Ek olarak, yönleri bağlı olarak yatay veya dikey olarak düzenlenebiliristenen polarizasyonda.

Aşamalı

Yagi’nin tasarımını kavrayabilmek için, serbest alandaki sıradan bir eski dipol anteninin, anten için en güçlü doğuştan bir radyasyon düzenine sahip olduğunu hatırlayın. Bu, önden iki büyük lobla yanı sıra antenin arkası ile sonuçlanır, bit uçlarını bitirin. Bir YAGI’nun tahrikli yönü sadece bir yarım dalga dipol veya bazen empedansı artırmak için katlanmış bir dipoldir. Parazitik hususlar şekli, hem yapıcı hem de yıkıcı müdahaleyi kullanan ışınları yönlendirin.

Dr. UDA’yı keşfettikçe, parazitik yönler, tahrik edilen elemana indüktif veya kapasitif olarak bağlanabilir. Endüktif hususlar yarım dalgadan biraz daha uzundur, kapasitif yönler biraz daha kısadır. Yöneticiler yarım dalgadan daha kısa, bu nedenle kapasitel olarak birleştirilirken, yansıtıcı daha uzun ve indüktif bir şekilde bağlanmıştır. Mükemmel yarım dalganın farkı azdır – genellikle sadece% 10 ila% 15.

Bir Yagi anteninde yapıcı ve yıkıcı müdahalenin yanı sıra yapıcıdır. Çevre dostu dalga, kırmızının ve mavi dalgaların toplamını temsil eder. Kaynak: radartutorial.eu
Hem reflektör hem de yönetmenlerin yanı sıra, tahrik edilen elementten güçlendirerek çalışır. Parazitik hususların aile elemanının tahriksel yönüne aralığı, yeniden yapılandırılmış sinyalin fazını belirler. İndüktif olarak reaktif olan reflektör, güç 180 ° dönemini tahrikli elemanla değiştirir. Boşluk, bu, antenin arkasından yıkıcı müdahaleyi tetiklemesini sağlayacak şekilde ayarlanırken, aynı zamanda tahrik edilen sinyalin önündeki antenin önünden neredeyse aşamada bulunur. Bu, yapıcı girişimle sonuçlanır, önden gücü artırır. Benzer şekilde;

Sonuç, yöneticilere karşı büyük ölçüde güçlendirilmiş sinyal, yanı sıra reflektörün arkasında neredeyse hiç olmaz. Anten teorisinin yanı sıra, ileten herhangi bir antenin de aynı şekilde aynı özellikte olduğu ve aynı özelliklere sahip olduğunu belirtir. Bir YAGİ’teki tahrikli yönün, besleme hattına bağlı 100 watt güç vericisi veya uzak bir TV kulesinden seçilen birkaç mikro düğün tarafından yapıldığı önemli değildir. Kazançın yanı sıra aynı olacak. yanı sıra YAGIS, uygun şekilde tasarlandığında 20 dBm kadar olağanüstü kazanç alabilir.

Yagi anteni kadar yararlı olan, mükemmel olmaktan uzak. Önemli büyüklükteki ve parazit elementlerin aralığından beri, YAGIS nispeten dar bir bant genişliğine sahiptir. Ayrıca, antenin yönlülüğü, antenin vericiden veya alıcıya daha az veya daha az tam olarak noktaya döndürülmesine ihtiyaç duyan bir rahatsızlık olabilir.

Ancak, tek bir uzaktan kapalı sinyali çekmeyi gerekliyseniz, bu yönlülük sadece ihtiyacınız olan şeydir. Yagi, bir iş evi antenidir ve bunun yanı sıra, çoğunun Yagi-Uda anteni olarak atıfta bulunması için büyük olasılıkla haklı olduğu kadar büyük olasılıkla sahip olmasını sağladı.

Leave A Comment

Recommended Posts

HomeBot

ile telefonunuzun Ana Sayfa düğmesine yeni işlevler ekleyin Android harika. Doğada açık kaynak olması sayesinde, gerçekten kendi beğenilerine göre özelleştirilebilir. Bununla birlikte, nadiren buraya, DroidViews’e – Ana Sayfa düğmesine girdiğimiz bir şey hakkında konuşalım. Her Android telefonun ekranın altında 3 gezinme düğmesi […]

unnru